Tema anuala

Specifice Gradinitei Happy Kids sunt temele anuale care se regasesc la nivelul activitatilor pe tot parcursul anului si se pot incheia cu un targ in care se prezinta cele mai importante rezultate.

Tema anului 2018-2019 - „National Heritage Year" isi doreste sa desfasoare pe parcursul anului scolar si pe timpul programului de vara, activitati care sa reflecte aceasta tema, cu accent pe mostenirea culturala nationala. Anul 2018 – 2019 este marcat de demararea proiectului Erasmus+ ce presupune aplicarea programei nationale la nivel prescolar si primar prin intermediul programelor in natura, folosind elemente naturale – Exploring the Curriculum Through Nature Programs. Proiectul va dura doi ani si va continua practic directia discovery-adventure lansata in urma cu 3 ani.

Tema anului 2017-2018 - „Scoala in natura" A demerat un program pilot prin care o grupa, la inceput, mergea în natura cu o frecventa de o data pe saptamana pentru a-si desfasura activitatile planificate acolo. De asemenea, scolarii au fost implicati intr-un program de tip cercetasie, atat an zilele de scoala, cat si in weekend. Obiectivul acestor actiuni a fost impletirea activitatilor de auto descoperire si auto reglare din cadrul temei 7 Habbits of Happy Kids cu cele din natura pentru asigurarea atingerii celor cinci tinte strategice prevazute in PDI 2017-2022.

Tema anului 2016-2017 - „7 Habbits of Happy Kids" isi doreste sa ii ajute pe copii sa se cunoasca, sa se controleze mai eficient si sa dezvolte relatii mai bune cu cei dragi. Aceste actiuni sunt cuprinse in directia discovery-adventure propusa pentru perioada 2013-2017.

Tema anului 2015-2016 - „Back to Nature" a fost numele generic sub care au fost desfasurate teme lunare si actiuni interesante cu dorinta de a-i face pe copii sa se intoarca cu dragoste si grija catre mediul natural, sa intre in laboratorul naturii pentru a intelege mai bine energiile naturale care ne inconjoara.

Tema anului 2014-2015 - „The Year of Light" este un titlul simbolic pentru mai multe actiuni de „iluminare" a copiilor care vor avea loc in cadrul acestui an. Activitatile se leaga de programele specifice Gradinitei Happy Kids: ArtKIDS, Practical Life si Hands on Science. Astfel, dorim sa aducem lumina in sufletele copiilor prin introducerea unor piese muzicale celebre si a unor opere de arta din domeniul picturii si sculpturii. Prin intermendiul programului Practical Life dorim sa le deschidem ochii asupra frumosului din lucrurile simple si activitatile de fiecare zi, pentru a caror finalizare avem nevoie de rabdare si coordonare. Apogeul il constituie insa activitatile din cadrul proiectului multilateral „It All Starts with a Question" si a simpozionului international „Let's Play Science" in cadrul caruia vom prezenta experimente legate de lumina. 

Tema anului 2013-2014 - „Discovery-adventure Year" propune o suma de activitati curriculare, extracurriculare si extrascolare prin care copiii invata sa descopere lumea si pe ei insisi Aceste actiuni sunt cuprinse in directia Discovery-adventure propusa pentru perioada 2013-2017.

Tema anului 2012-2013 - „Science is Everywhere" prin care copiii descopera adevaruri stiintifice in tot ce ii inconjoara. programul Hands-on-Science va cuprinde din anul acesta copii de la varsta de 2 ani si pana la copiii de after-school. De la cum functioneaza roata pana la propagarea sunetului copiii sunt implicati in activitati experimentale  care ii invata sa gandeasca in termeni cauza-efect, sa gaseasca solutii la probleme, sa formuleze si sa verifice ipoteze, sa lucreze in grup, sa-si expuna propriile idei etc. Rezultatele temei anuale vor fi expuse in luna mai in cadrul simpozionului national „Let's Play Science", editia 2013.

Tema anului 2011-2012  - „Anul parintilor" - anul acesta vrem sa implicam mai activ parintii in procesul decizional si in activitatile de zi cu zi ale gradinitei. Noi credem in parteneriatul cu familia si stim ca un copil fericit este cel care gaseste continuitate intre activitatile gradinitei si cele de acasa. Fiecare grupa are proiecte diferite prin care cerem suportul si implicarea parintilor cum ar fi: proiectul „Impreuna cu Lorax, salvam planeta", actiunea „Daruind vei dobandi", realizarea in familie de proiecte pe teme educationale, vizite la locurile de munca, inregistrari audio pentru CD, etc. Anul parintilor cuprinde si o serie cursuri pentru parinti desfasurate in cadrul parteneriatului cu Centrul pentru Familie si programate pentru luna mai. Aceste cursuri, fundamentate pe materiale din Noua Zeelanda, sunt un adevarat succes in randul parintilor participanti.

Tema anului 2010-2011 - „Books are Magic". In acest an s-a perfectat Programul de lectura zilnica cu activitati specifice fiecarei grupe. Copiilor li s-a citit si povestit dintr-o varietate mare de surse precum carti de povesti, povestiri, reviste, enciclopedii. In programul zilnic al copiilor din grupa pregatitoare am prevazut timp pentru lectura individuala a unor carti la alegere. Anul s-a incheiat cu un targ-expozitie in care copiii au prezentat carti confectionate de ei, respectiv cu actiunea Cei mari povestesc celor mici (prin care copiii de sase ani au spus povesti celor din grupele mai mici).

Tema anului 2009-2010 - „How to Be a Happy Kid?" prin aceasta tema anuala ne-am concentrat mai mult asupra programului de educare a valorilor Character Education, am insistat asupra respectarii regulilor si a dezvoltarii fiecarui copil in spiritul prieteniei, a generozitatii, a respectului pentru sine si pentru aproapele sau. In anul acesta am inaugurat sistemul de insigne: copiii care sunt politicosi, prietenosi sau se straduiesc sa dea tot ce au mai bun, primesc o insigna speciala in semn de apreciere.

Tema anului 2008-2009  - „Hands on Science" prin care copiii au invatat despre lume punand intrebari, cercetand, experimentand cu obiecte, fenomene sau procese. Momentul culminant al temei anului a fost simpozionul regional „Sa ne jucam stiintific" / „Let's Play Science" al carui organizator principal este Gradinita noastra. Actiunea s-a desfasurat sub girul MEdCTS si ISJ Valcea,  a unor prestigioase organizatii internationale precum CSET - Center for Science Education and Training si Hands-on–Science, Romania. La prima editie a simpozionului au participat cu experimente in direct si referate 61 de cadre didactice din 8 judete plus Bucuresti si 33 de prescolari si scolari din judetul Valcea. De asemenea, s-a organizat un targ de stiinta la nivelul gradinitei, prin care copiii au prezentat experimente si rezultatele lor parintilor si membrilor comunitatii.

Tema anului 2007-2008 -  „Dezvoltarea creativitatii" Una din cele mai generoase si mai apreciate teme care a culminat in luna mai cu organizarea unei expozitii cu lucrarile copiilor de peste an. Expozitia s-a bucurat de participarea si aprecierea parintilor si a membrilor comisiei metodice din care gradinita noastra face parte. Am folosit pe parcursul anului o varietate de tehnici, materiale si procedee care i-au ajutat pe copiii nostri sa creeze povesti, mici enciclopedii, lucrari artistice deosebite, probleme de matematica inedite.

In vara anului 2007, am organizat primul targ numit „Traditii si obiceiuri romanesti", ocazie cu care copiii au participat la diverse ateliere si centre (olarit, pictură de icoane pe sticla sau pictura pe oale de lut, dans, cantece populare din folclorul copiilor, bucatarie romaneasca). Un batran olar din Priporu i-a invatat pe copii sa „imblanzeasca" lutul, Cristina, mama-voluntar, a dansat cu ei pe cantece populare din folclorul copiilor, cu Miss Laura au pictat icoane pe sticla, Miss Isabelle i-a invatat sa cante „Alunelu" iar cu Miss Betty au impaturit delicioase sarmale.

Grădinița Happy Kids, acreditată MEN, a primit finanțare per capita de la bugetul de stat (anul 2017) suma de 459348 lei.

Login or Register

LOG IN